6 Strategii pod Zakłady AKO (akumulowane) – Poradnik 2022


Możesz nie chcieć stosować żadnej z tych strategii. Być może nie będziesz chciał używać żadnego z nich, ale zalecam, byś przynajmniej spróbował zrozumieć, jak działa każdy z tych systemów kumulacji i dlaczego go opisuję. Tylko wtedy będziesz mógł podjąć świadomą decyzję, czy z nich skorzystać, czy nie.

Strategie dla zakładów AKO:

 • wybór największych faworytów
 • połączenie istniejących selekcji
 • permutacje zakładów
 • kombinacje wielkich outsiderów
 • obie drużyny muszą zdobyć punkty
 • ponad/poniżej (więcej/mniej) bramek

Wybór największych faworytów

Największym minusem piłkarskich AKO jest to, że trudno w nich wygrać. Tę wadę można zmniejszyć, wybierając tylko wielkich faworytów. Nadal istnieje ryzyko, że taki kupon przegra, ale możesz je zminimalizować. Pamiętaj jednak, że nawet w tym przypadku musisz dokładnie przemyśleć każdy kupon.

Nigdy nie dodawaj drużyny do kuponu tylko dlatego, że jest ona faworytem

Fakt, że dana drużyna jest uważana za faworyta do wygrania meczu nigdy nie jest wystarczającym powodem, aby dodać swój pick do zakładu akumulacyjnego. Zanim dodasz swój typ do kuponu, musisz przeprowadzić analizę meczu, aby upewnić się, że ma on wartość.

Wielcy faworyci prawdopodobnie wygrają mecz, ale nie zawsze będą mieli z tego wartość. Nie wygrasz pieniędzy ślepo dodając faworytów do zakładów akumulacyjnych.

Kombinacje istniejących typów

Jeśli regularnie obstawiasz piłkę nożną, to z dużym prawdopodobieństwem będziesz wybierał kilka selekcji w każdym tygodniu. Jeśli jesteś wystarczająco doświadczony, jest też prawdopodobne, że twoje typy będą się od czasu do czasy sprawdzać. Dlatego nie jest złym pomysłem wrzucenie tych wszystkich typów do kuponu kumulowanego raz na tydzień. Daje ci to szansę na wygranie dodatkowych pieniędzy bez konieczności poświęcania czasu na analizę. Jeśli postawisz tylko kilka złotych na takie kupony, nie będziesz ryzykował.

Ta strategia może okazać się błędna, jeśli mają zastosowanie jedna lub obie zasady:

 • Obstawiasz ogromną liczbę typowań w tygodniu
 • Wybierasz wiele typów o wysokich kursach

Jeśli stawiasz dużo zakładów każdego tygodnia, możesz wybrać tylko 3 lub 4 najlepsze typy do swojego AKO i problem jest rozwiązany. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony do obstawiania po wysokich kursach, radzimy Ci zostawić tę strategię w spokoju. Obstawianie AKO składających się z wielkich outsiderów zazwyczaj nie przynosi wielkich zysków, choć i z tego podejścia można zbudować sensowną strategię obstawiania.

Obstawianie permutacji

Permutacje zakładów są świetnym sposobem na rozłożenie szans na wygraną na kilka selekcji. Zakłady permutacyjne opierają się na łączeniu zakładów, które zawarłeś w swoim akumulatorze. Zasadniczo tworzysz podzbiory zakładów w ramach swojego pierwotnego wyboru.

Na przykład, jeśli na kuponie umieścisz Manchester United, Tottenham, Chelsea i Liverpool, wygrasz tylko wtedy, gdy wszystkie cztery drużyny odniosą zwycięstwo. Jednakże możesz również użyć permutacji zakładów, aby pokryć przypadki, w których tylko trzy drużyny wygrywają. Tak więc, oprócz klasycznego kumulatora powyżej, możesz postawić na następujące 4 kombinacje:

 • Manchester United, Tottenham i Chelsea wygrywają
 • Manchester United, Tottenham i Liverpool wygrywają
 • Manchester United, Chelsea i Liverpool wygrywają
 • Tottenham, Chelsea i Liverpool wygrywają

Ten proces pozwala Ci wygrać pieniądze nawet wtedy, gdy jedna z drużyn zawiedzie i przegra.

Możesz pójść o krok dalej i obstawić permutacje par, co również pokryje możliwość przegranej dwóch z wybranych przez Ciebie drużyn. Jednak w tym przypadku trudno jest osiągnąć zysk, przynajmniej jeśli kursy na każdą okazję do obstawiania nie są wystarczająco wysokie.

Kiedy używasz permutacji zakładów, powinieneś wziąć pod uwagę, że ta strategia wymaga dodatkowych zakładów, co oznacza ryzykowanie większej ilości pieniędzy. Dlatego powinieneś trzymać się zasady, by nie stawiać na te typy więcej niż kilka złotych. Nigdzie nie jest napisane, że wszystkie twoje typy nie mogą być błędne. Gdyby tak było, przegrałbyś wiele zakładów. Jeśli takie zakłady byłyby wysokie, straciłbyś naprawdę duże pieniądze.

W zakładach online permutacje są bardzo łatwe. Większość bukmacherów oferuje możliwość automatycznego tworzenia różnych permutacji dosłownie za pomocą jednego kliknięcia. Na przykład w Fortunie wystarczy, że wejdziesz w opcję „Super Bilet”. Tam możesz stworzyć dowolną kombinację, którą chcesz, przeciągając i upuszczając elementy, tak jak przeciągasz i upuszczasz bilety z etykietami poszczególnych biletów na stole.

Kombinacje na wielkich przegranych

Jest to nieco bardziej ryzykowna strategia i zazwyczaj nie jest zalecana, ale powinieneś ją znać. Ideą tej strategii jest połączenie kilku typów, aby wygrali wielcy outsiderzy, co zazwyczaj daje gigantyczne kursy AKO. Liczba typów na jeden bilet powinna być bardzo mała – zalecamy maksymalnie dwa lub trzy.

Trafienie jednego kuponu z dwóch możliwości obstawiania jest oczywiście trudniejsze niż zwykle. Dlatego nie jest to strategia, która może prowadzić do regularnych i długoterminowych zysków. Jednak biorąc pod uwagę wysokie kursy, taki kupon może przynieść Ci od czasu do czasu całkiem pokaźną wygraną.

Na przykład, jeśli postawisz kombinację wygranej West Hamu (kurs 4.50)/ wygranej Sunderland (kurs 5.70)/ wygranej Evertonu (kurs 3.20) za 100 PLN, otrzymasz łączny kurs 82.08. Oznacza to, że aby na dłuższą metę być na plusie, musisz trafić taki kupon tylko raz na 80 razy.

Obie drużyny zdobywają punkty

Oczywiście, kumulatory piłkarskie nie muszą polegać tylko na obstawianiu wygranej jednej z drużyn. Choć jest to najczęściej stosowana metoda, nie jest ona wcale jedyna. Inną strategią, którą bardzo lubimy i która może przynieść zyski w dłuższej perspektywie, jest zakład AKO polegający na obstawianiu, że obie drużyny strzelą gola w meczu.

Zakłady na „obie drużyny strzelą gola BTTS” często dają dużo lepsze wyniki niż zakłady na wygraną którejś z drużyn. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że zakładom tym towarzyszą zwykle znacznie niższe kursy. Zanim zaczniesz obstawiać takie kumulatory, radzę przeczytać ten artykuł. Wyjaśnimy w nim szczegółowo, na co należy zwrócić uwagę, stawiając na „obie drużyny strzelą gola”.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że większość bukmacherów oferuje opcję zakładów na „obie drużyny na wynik” w połączeniu z typowaniem zwycięzcy. Ta opcja jest również warta rozważenia.

Powyżej/poniżej (więcej/mniej)

Podstawowa zasada tej strategii jest w zasadzie wymieniona w tytule. Polega ona na typowaniu całkowitej liczby bramek. Ponownie, są to stosunkowo proste wybory, przynajmniej w niektórych przypadkach. Z drugiej strony, szanse są o rząd wielkości mniejsze. Dlatego też nie powinieneś ulegać pokusie tworzenia dużych list typów, czyli kuponów składających się z kilkudziesięciu okazji do obstawiania.

Kilka końcowych spostrzeżeń

Nie ma wątpliwości, że trudno jest konsekwentnie zarabiać pieniądze na zakładach kumulacyjnych na piłkę nożną. W pełni rozumiemy powód, dla którego niektórzy gracze zalecają pomijanie takich zakładów. To prowadzi do ostatniej i prawdopodobnie najważniejszej zasady:

Nie powinieneś oczekiwać regularnego zysku z zakładów akumulowanych.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY