6 Błędów do Unikania Przy Obstawianiu Piłki Nożnej


W dzisiejszym artykule przyjrzymy się 6 najczęstszym błędom popełnianym przez obstawiających podczas obstawiania zakładów na piłkę nożną. Niestety, jest to problem nie tylko dla początkujących, ale także dla tych, którzy mają już doświadczenie w obstawianiu. Jeśli chcesz zostać skutecznym graczem, musisz wyeliminować te błędy.

1) Nie doceniamy przewagi własnego boiska

Przewaga własnego boiska jest bardzo ważnym czynnikiem przy obstawianiu zakładów na piłkę nożną. Większość obstawiających nie jest w stanie dokładnie obliczyć przewagi gospodarzy, ponieważ jest ona różna w różnych ligach (i w rzeczywistości w różnych drużynach). Nie możemy powiedzieć, ilu kibiców pojawi się, aby dopingować swoją drużynę, ale możemy doradzić, aby zwracać uwagę na ten czynnik – wsparcie fanów jest często porównywane do 12 zawodnika na boisku. Ogólnie rzecz biorąc, przewaga własnego boiska wynosi mniej niż 0,5 bramki, ale więcej niż 0,25 bramki. Oczywiście, statystyki też odgrywają rolę – jeśli drużyna przegrała kilka ostatnich meczów u siebie, to logicznie rzecz biorąc przewaga będzie mniejsza.

2) Bierzemy pod uwagę zbyt stare statystyki

Oczywiście, statystyki są ważną częścią zakładów. Drużyna, która rozpoczyna rok od kilku zwycięstw na wyjeździe, będzie miała dużo pewności siebie w kolejnych meczach itd. Problem polega jednak na tym, że zdecydowana większość obstawiających bierze pod uwagę wyniki, które są zbyt stare. Możesz wziąć pod uwagę około 15 ostatnich meczów. Nie można kierować się wynikami z zeszłego roku czy nawet sezonu.

3) Źle używamy statystyk „head to head”

Statystyki Head to head (lub H2H) są wynikami ostatniego meczu pomiędzy dwoma dowolnymi drużynami. Są one szczególnie lubiane przez początkujących obstawiających. Zazwyczaj jednak przywiązują oni zbyt dużą wagę do statystyk H2H i nie zdają sobie sprawy, że na dotychczasowe mecze tych drużyn miało wpływ wiele czynników. Czynniki, które mogły ulec zmianie od tego czasu i najprawdopodobniej uległy.

Drużyny ciągle się rozwijają, znajdują się w nowych sytuacjach, zmieniają strategię, są pod różną presją mediów itd. Małym wyjątkiem są statystyki H2H drużyn, które mają między sobą dużą rywalizację (np. Manchester City i Manchester United).

4) Próbujemy szybko i na siłę odrabiać straty

To zjawisko psychologiczne jest jedną z najczęstszych przyczyn przegranej. Instynkt podpowiada nam, że powinniśmy starać się jak najszybciej odrobić straty, ale jeśli chcesz odnieść sukces w zakładach, musisz oprzeć się tej pokusie.

Jeśli przegapisz kilka biletów, nie będziesz w idealnym stanie psychicznym. Powinieneś poczekać i wrócić do obstawiania dopiero wtedy, gdy będziesz miał 100% jasności umysłu i będziesz działał całkowicie racjonalnie. W przeciwnym razie tylko jeszcze bardziej wydłużysz swoją negatywną passę.

5) Usprawiedliwiamy przed sobą przegrane

Tendencja do usprawiedliwiania złych wyników dobrych drużyn i dobrych wyników złych drużyn często prowadzi do strat. Na przykład, jeśli drużyna z dołu tabeli wygra, powiedzmy, cztery mecze z rzędu, w piątym spotkaniu armia obstawiających będzie obstawiać przeciwko niej. Będą szukać powodów, dla których drużynie się poszczęściło. Oczywiście, możliwe jest, że drużyna ma szczęście w kilku meczach z rzędu, ale jeśli już chcesz obstawiać przeciwko niej, powinieneś dowiedzieć się o niej jak najwięcej informacji i rozważyć możliwość, że jej wyniki się poprawiają i nie ma to nic wspólnego ze szczęściem.

Podobnie jest w drugą stronę – jeśli silna drużyna przegrywa kilka meczów z rzędu, to może to być po prostu pech. Ale może to być również spowodowane spadkiem formy zespołu, czynnikiem, który może trwać przez długi czas.

Nigdy nie należy próbować usprawiedliwiać wyników. Skup się wyłącznie na czynnikach racjonalnych i informacjach. Tylko wtedy będziesz w stanie podejmować najlepsze możliwe decyzje dotyczące zakładów.

6) Jesteśmy wobec siebie nazbyt krytyczni

Jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesu w zakładach sportowych jest samokrytyka. Każdy obstawiający potrzebuje jej w dużej ilości. Powinieneś być na siebie zły, kiedy stawiasz na okazję do obstawiania, która nie oferuje dobrej wartości. Musisz być zły na siebie, kiedy stawiasz bez przeprowadzenia dokładnej analizy przedmeczowej lub kiedy stawiasz po analizie, w której powtarzasz błąd, który kosztował Cię zysk kilka razy w przeszłości.

Niestety, większość obstawiających ma tendencję do obwiniania szczęścia i innych czynników zewnętrznych. Nie są skłonni do szukania winy w sobie. Ale to jest droga do piekła, bo trzeba sobie uświadomić swoje błędy, a potem się na nich uczyć. Tylko w ten sposób możesz pracować nad sobą i zwiększyć swój wskaźnik sukcesu. Prowadzenie dziennika zakładów pomoże Ci zidentyfikować błędy.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY