3 Największe Mity Bukmacherskie o Piłce Nożnej [2022]


W piłce nożnej istnieje wiele popularnych powiedzeń, które wydają się tak prawdopodobne, że obstawiający uważają je za prawdziwe. Niektóre z nich są rzeczywiście pożyteczne, ale jest wiele takich, które są na granicy lub tuż za nią. Jeśli poważnie myślisz o obstawianiu piłki nożnej z pewnością przyda Ci się ta lista trzech największych mitów bukmacherskich wraz z dodatkowymi poradami.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak bukmacherzy tworzą kursy? Kursy oferowane przez bukmacherów odzwierciedlają nie tylko prawdopodobieństwo tego wyniku, ale także to, ile pieniędzy gracze postawią na tę okazję.

Co się dzieje, gdy obstawiający ignorują statystyki i obstawiają odwrotnie, opierając się na jakimś micie? W tym przypadku pojawia się świetna okazja, aby postawić zakład z zyskiem.

Kevin Pullein, autor powszechnie cenionej książki „The Definitive Guide to Betting on Sport” opisuje największe piłkarskie błędy i dodaje strategie jak je wykorzystać, aby osiągnąć zysk. W poniższym artykule znajdziesz trzy najpopularniejsze błędne przekonania, które bukmacherzy zawsze wykorzystują.

Mit numer 1: Muszą wygrać, więc wygrają

Jeśli drużyna musi wygrać, aby dostać się do grona zwycięzców lub uniknąć spadku, to powinna mieć większe szanse na wygraną, prawda? Choć argument, że „drużyna musi wygrać i dlatego ma dużą motywację” faktycznie brzmi całkiem wiarygodnie, statystyki pokazują co innego.

Teoria ta opiera się na dwóch założeniach. Pierwszym z nich jest to, że drużyna, która musi wygrać, będzie się bardziej starać. Oznaczałoby to jednak, że wcześniej nie starali się tak mocno w meczach, co jest mało prawdopodobne. Drugie założenie jest takie, że presja prowadzi do lepszych wyników. Niestety, presja często przynosi zupełnie odwrotny skutek – zamiast zachęcać zawodników, krępuje im ręce (i nogi) i uniemożliwia perfekcyjną grę.

Analizując dziesięć sezonów angielskiej Championship i League One, Pullein stwierdził, że drużyny, którym na czymś faktycznie zależało, radziły sobie znacznie gorzej w maju (kiedy się to rozstrzygało) niż w jakimkolwiek innym momencie sezonu.

Bukmacherzy zazwyczaj doskonale zdają sobie sprawę z tego powszechnego mitu i wykorzystują tę okazję do obniżania cen na zwycięstwa drużyn, którym na tym zależy. Kursy na te zakłady są więc znacznie niższe niż w jakimkolwiek innym momencie sezonu – bukmacherzy liczą na to, że dzięki temu mitowi gracze będą więcej obstawiać te okazje i w ten sposób zgromadzą więcej pieniędzy.

Mit numer 2: Po rozegraniu meczu Ligi Mistrzów/Ligi Europy na pewno będą zmęczeni

„Przed tym meczem rozegrali spotkanie w Lidze Mistrzów. To musiało pochłonąć wiele ich energii. Nie należy na nich stawiać.” To jest przyjęta konwencjonalna mądrość, praktycznie bezdyskusyjna. Ale znowu, dowody w postaci statystyk nie potwierdzają tego twierdzenia.

Pullein przeanalizował dane z siedmiu sezonów Premier League i stwierdził, że w rzeczywistości wyniki tych drużyn poprawiły się – zespoły wygrały 49% spotkań, jeśli wcześniej rozegrały mecz Ligi Mistrzów/Ligi Europy, ale tylko 48% spotkań, jeśli wcześniej nie rozegrały takiego meczu.

Biorąc pod uwagę, że połowa meczów w europejskich rozgrywkach jest rozgrywana u siebie, a odległości między drużynami nie przekraczają zwykle 3 godzin lotu nie jest to zaskakujące odkrycie. Jeśli dodamy do tego najwyższej klasy programy treningowe i najwyższej klasy przygotowanie fizyczne, plus oczywiście najlepsze zespoły wdrożeniowe, od razu staje się jasne, że zupełnie zwyczajny piłkarz Premier League powinien być dobrze przygotowany do każdego meczu.

Częstotliwość zwycięstw Arsenalu, Chelsea i Manchesteru City w meczach rozgrywanych po spotkaniu Ligi Mistrzów

Trzy najlepsze drużyny w Premier League są obecnie w fazie pucharowej Ligi Mistrzów. Przyjrzyjmy się, jak te drużyny radziły sobie w meczach rozgrywanych po meczach Ligi Mistrzów i Ligi Europy w ciągu ostatnich 6 lat (za badaniem stoi BBC).

W sezonie 2010-11 Arsenal miał znacznie gorszy bilans ligowy po rozegraniu meczów w rozgrywkach europejskich. Jednak w innych sezonach wyniki te wyrównały się.

Arsenal – Wyniki ligowe przed i po meczach w rozgrywkach europejskich
  • Niebieski – Wskaźnik skuteczności w meczach ligowych
  • Czerwony – współczynnik skuteczności w lidze po meczach w rozgrywkach europejskich

W przeciwieństwie do świetnych wyników w kilku poprzednich sezonach, Chelsea pod wodzą Mourinho zaliczyła spory wtopę w wynikach meczów po grze w europejskich rozgrywkach.

Chelsea – Wyniki ligowe przed i po rozgrywkach europejskich
  • Szary – współczynnik skuteczności w meczach ligowych
  • Niebieski – współczynnik skuteczności w lidze po rozgrywkach europejskich

Od powrotu do elitarnych rozgrywek w sezonie 2011-12, Manchester City nie zdołał poczynić znaczących postępów w Lidze Mistrzów.

Manchester City – mecze ligowe przed i po meczach w rozgrywkach europejskich
  • Szary – współczynnik skuteczności w meczach ligowych
  • Niebieski – współczynnik skuteczności w lidze po meczach w rozgrywkach europejskich

Należy pamiętać, że łącznie 60% drużyn Premier League objętych badaniem osiągało lepsze wyniki po meczach rozgrywanych w europejskich rozgrywkach.

Mit numer 3: Syndrom nowego trenera

Kiedy drużyna dostanie nowego trenera jej wyniki się poprawią, prawda? Jeśli chodzi o nowego trenera na ławce drużyny piłkarskiej, obstawiający i fani futbolu są zgodni: zawodnicy muszą zrobić wszystko, aby zaimponować nowemu trenerowi, dlatego należy na nich postawić. Teoria ta zakłada, że gracze są zdolni do takiego wyczynu.

Badania nie potwierdzają tej „uniwersalnej prawdy”. Statystyki wyników z sześciu sezonów Premier League (pomiędzy 1998 a 2004 rokiem) pokazują, że drużyny pod wodzą nowego trenera często osiągają gorsze wyniki niż oczekiwano w pierwszym meczu.

To, która drużyna radzi sobie lepiej pod wodzą nowego trenera, zależy od wielu czynników, w tym od jakości drużyny, jakości nowego trenera i dostępnych zasobów.

Jedyne co możemy powiedzieć na pewno to to, że bukmacherzy doskonale zdają sobie sprawę z syndromu nowego trenera i nie boją się go wykorzystywać. Teraz, kiedy to wiesz, masz przewagę.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY