17 Porad Jak Obstawiać Mecze i Jakich Błędów Unikać w 2022


Mecze piłki nożnej są najbardziej popularnym sportem w historii. Popularność tego sportu wzrasta, gdy zbliża się duży międzynarodowy turniej, co ma miejsce właśnie teraz. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozpoczynają się w czerwcu, a bukmacherzy i kibice z całego świata już szlifują swoje umiejętności w meczach najlepszych drużyn świata. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w obstawianiu, ale chcesz z obstawiać zakłady na piłkę nożną (a w szczególności na mecze zbliżających się Mistrzostw Świata), skorzystaj z porad, które przedstawiam w tym artykule.

Wielu amatorów obstawia mecze piłki nożnej tylko w kontekście dużych turniejów (Mistrzostwa Świata, EURO), więc logiczne jest, że jeśli obstawiają raz na dwa lata, mogą popełnić błędy, które mogą spowodować znaczne straty w ich portfelu.

Wskazówki jak poprawnie obstawiać mecze

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które powinien wziąć do serca każdy typer, który chce obstawiać piłkę nożną. Niestety, ogromna liczba obstawiających ignoruje podstawowe zasady, co ostatecznie kosztuje sporo pieniędzy.

1. Uwzględniaj remisy

Wielu obstawiających ignoruje możliwość remisu, co jest dużym błędem. W prawie każdym turnieju spora liczba meczów w regulaminowym czasie gry kończy się remisem. Drużyny są ostrożne, bo każde rozluźnienie może oznaczać eliminację, więc nie ma co liczyć na jakiekolwiek ataki ofensywne (zwłaszcza w meczu dwóch wyrównanych drużyn).

Jeśli stawiasz na zwycięzcę meczu i chcesz pozbyć się remisu możesz wnieść zakład typu „bez remisu”, ale oferuje on niższe kursy niż normalny zakład trójstronny. W przypadku zakładów na całkowitą liczbę bramek należy również wziąć pod uwagę możliwość remisu, ale remis nie jest tutaj złym wynikiem. Może pomóc w obstawieniu under lub over.

2. Nie licz na to, że zespoły zawsze dadzą z siebie wszystko

Czasami zdarza się, że drużyna nie daje z siebie wszystkiego. W piłce nożnej taki scenariusz zdarza się częściej niż w innych dyscyplinach i niewykluczone, że podobne sytuacje będą miały miejsce w mundialu (w grupach eliminacyjnych, gdy któraś z drużyn jest już pewna awansu do fazy pucharowej). Jeśli drużynie nie zależy na wyniku, to logicznie rzecz biorąc piłkarze nie będą się starali.

3. Nie daj się zaślepić renomie drużyny

Kibice często ulegają stereotypom na temat drużyn (krajów) i ich największych gwiazd. Ten punkt jest szczególnie ważny w kontekście turniejów międzynarodowych (Mistrzostwa Świata, EURO), ponieważ odbywają się one tylko raz na 4 lata, co oznacza, że reputacja nie zawsze jest „aktualna”. To, co działo się w ostatnich dwóch latach (a nawet w ostatniej dekadzie) ma niewielki wpływ na to, co będzie się działo na boisku w teraźniejszości.

Kiedy obstawiasz mecze piłki nożnej, musisz mieć pewność, że stawiasz na drużynę, którą widzisz teraz przed sobą, a nie na drużynę z przeszłości. Ten punkt jest jednak po części słuszny, jeśli potrafisz prawidłowo ocenić siłę drużyny, możesz wykorzystać jej przesadną reputację, ponieważ zakłady bukmacherskie są zazwyczaj manipulowane przez opinię większości.

4. Przyjrzyj się stylowi gry zespołu

Tak jak w innym sporcie, tak i w piłce nożnej nie zawsze lepsza drużyna wychodzi z grupy jako zwycięzca. Czasami wynik jest dość przewidywalny – zwłaszcza, gdy style gry obu drużyn nie pasują do siebie. Na przykład, jeśli faworyt jest silną drużyną ofensywną, może mieć problemy z drużyną, która koncentruje się na całkowitej obronie. Im więcej wiesz o stylu gry danej drużyny, tym lepiej będziesz w stanie przewidzieć jej wynik.

5. Musisz znać ligę, której mecze obstawiasz

Każda liga jest inna. Na przykład, jeśli porównasz pięć największych lig piłkarskich na świecie, okaże się, że Bundesliga strzela średnio więcej goli na mecz niż francuska Ligue 1. To samo dotyczy angielskiej Premier League, gdzie średnio strzela się więcej goli na mecz niż w lidze francuskiej.

Oczywiście, zawodnicy i trenerzy zmieniają się w każdej lidze w sposób ciągły, ale ogólna charakterystyka ligi zmienia się tylko w minimalnym stopniu (na przykład w ciągu pięciu lat, jeśli mówimy o dłuższym okresie czasu, to oczywiste jest, że zmiany będą bardziej znaczące).

6. Staraj się specjalizować w mniej popularnych ligach

Jak wspomniałem, wielkie ligi są pod lupą bukmacherów, więc znalezienie value będzie tu o wiele trudniejsze niż w mniej popularnych ligach. Jeśli masz już jakieś doświadczenie w obstawianiu możesz spróbować zacząć (przynajmniej częściowo) skupiać się na mniej znanych ligach i niższych zawodach.

W dzisiejszych czasach internet jest pełen wszelkiego rodzaju informacji, więc nie musisz się martwić, że będziesz cierpiał z powodu braku danych statystycznych i wszelkiego rodzaju informacji. Stawiając mądrze na niższe (lub ogólnie mniej znane) ligi, możesz osiągnąć przyzwoity zysk. Należy pamiętać, że pieniądze wygrane w zakładach na drugą ligę szwedzką są warte tyle samo, co pieniądze wygrane w zakładach na angielską Premier League.

7. Zwracaj uwagę na zmiany

Sezon w lidze piłkarskiej to nie sprint, ale długi maraton. A nowy sezon nie jest kontynuacją starego, ale osobnym bytem, gdyż w wielu drużynach dochodzi do poważnych zmian personalnych (zawodnicy, trenerzy), wyznacza się nowe cele itd. Większość klubów przechodzi przez zbyt wiele zmian, by pozwolić sobie na brak adaptacji do nowej sytuacji.

Dobrym podejściem jest zebranie jak największej ilości danych statystycznych na początku nowego sezonu, a następnie dokonanie przybliżonych prognoz w oparciu o zebrane informacje. Musisz jednak oczywiście stale dostosowywać swoją strategię obstawiania i adaptować się do nowych sytuacji w miarę upływu roku.

8. Motywacja również odgrywa dużą rolę

Szczególnie pod koniec roku w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik – motywacja. Dla niektórych drużyn zwycięstwo znaczy więcej niż dla innych. Na przykład drużyna starająca się uniknąć spadku z pewnością włoży w ten mecz więcej energii niż w spotkanie rozgrywane w połowie listopada. Jest to bardzo widoczne, zwłaszcza we Włoszech czy w Premier League.

Walka o tytuł jest wtedy zupełnie osobnym rozdziałem. Zawodnicy nie opuszczają żadnego meczu, a o zwycięstwie w spotkaniach pomiędzy „gigantami” poszczególnych lig decydują najmniejsze detale.

9. Nie zapominaj o ocenie ich formy

Zwycięska passa wygląda dobrze na papierze, ale doświadczeni obstawiający zawsze najpierw dokładnie sprawdzają, z jakimi drużynami grała dana drużyna. W końcu zwycięska passa w meczach z drużynami, które znajdują się w dolnej części tabeli nie jest wiele warta. Jeśli jednak drużyna ma za sobą zwycięską passę przeciwko silnym przeciwnikom, jest to ważny czynnik.

10. Szukaj najlepszych kursów

Ta zasada dotyczy nie tylko zakładów na piłkę nożną, ale zakładów w ogóle. Obecnie jest wielu bukmacherów, więc cała branża jest bardzo konkurencyjna. Jest to jednak dobre dla obstawiających, ponieważ bukmacherzy logicznie walczą między sobą, oferując najlepsze kursy i szereg ciekawych bonusów.

Jeśli więc stawiasz u bukmachera, który nie oferuje dobrych kursów, pozbawiasz się pieniędzy. Najlepszym sposobem na skorzystanie z sytuacji jest otwarcie kont u więcej niż jednego bukmachera.

W praktyce zawsze możesz sprawdzić, który bukmacher oferuje najlepsze kursy na mecz, na który chcesz postawić, a następnie postawić zakład u tego bukmachera. To samo dotyczy bonusów bukmacherskich – im więcej kont masz u różnych bukmacherów, tym więcej bonusów możesz wykorzystać i tym samym zmaksymalizować swoje zyski.

11. Obstawiaj mądrze

Ponownie, kolejny punkt, który odnosi się do zakładów w ogóle. Jeśli jesteś typem gracza, który raz w tygodniu stawia kilka groszy na weekendowy mecz piłki nożnej, prawdopodobnie nie zastosujesz się do tej rady, ale jeśli myślisz poważnie o zakładach i chcesz na nich zarabiać, ten punkt jest absolutnie kluczowy.

Nie stawiaj niepotrzebnie na każdą okazję do obstawiania. W dzisiejszych czasach codziennie masz do dyspozycji setki okazji do obstawiania, więc jeśli nie widzisz w ofercie bukmacherów żadnych interesujących spotkań, po prostu zrób sobie krótką przerwę i wróć jutro. Nie ma sensu obstawiać za wszelką cenę.

Powinieneś też być ostrożny, jeśli na mecz są zbyt wysokie kursy. W tym przypadku możliwe jest, że bukmacherzy mają jakieś informacje, których Ty nie masz (co również znacząco zmienia przewidywania co do wyniku meczu – np. kontuzja kluczowego zawodnika). W lepszym przypadku bukmacherzy po prostu się pomylili, bo choć mają do dyspozycji różnego rodzaju algorytmy, to wciąż są tylko ludźmi. A ludzie popełniają błędy – co jest dla ciebie dobre.

12. Słuchaj ekspertów, ale kształć się sam

Jeśli masz w swojej okolicy kogoś, kto specjalizuje się w piłce nożnej, nie bój się poprosić o radę. W zakładach bukmacherskich nie musisz wszystkiego robić sam. Opinie prawdziwych ekspertów mają ogromną wartość, ponieważ ci ludzie stale oglądają mecze piłkarskie i analizują grę każdej z drużyn. Należy jednak uważać, komu się ufa. W mediach jest mnóstwo ekspertów, którzy w rzeczywistości „ssą własny kciuk”.

Oczywiście, musisz także stale się dokształcać, ponieważ świat zakładów stale idzie do przodu i nie możesz pozwolić sobie na pozostanie w tyle.

Najczęstsze błędy w obstawianiu meczów

Wielu amatorów meczów piłkarskich obstawia tylko duże turnieje (Mistrzostwa Świata, EURO) i logiczne jest, że jeśli obstawiają ten sport raz na dwa lata, mogą popełnić kosztowne błędy, które mogą spowodować dziurę w ich bankrollu. Dlatego oprócz wskazówek jak odnieść sukces, przedstawiam najczęstsze błędy przy obstawianiu piłki nożnej.

1. Przecenianie faworyta

Doświadczeni obstawiający mecze piłkarskie wiedzą, że w głównych grupach wielkich turniejów piłkarskich często wygląda to tak, że mamy do czynienia z wielkim faworytem, a także z jakimś wielkim słabeuszem. Z doświadczenia wiedzą jednak, że pozory te są zazwyczaj mylące. W rzeczywistości, underdog jest często dość konkurencyjny. Trzeba pamiętać, że aby dostać się na Mistrzostwa Świata, drużyna musi mieć określoną sprawność. Niektóre drużyny mogły mieć łatwiejsze kwalifikacje ze względu na położenie geograficzne, ale nawet w takim przypadku nie można oczekiwać, że duża liczba meczów zakończy przy różnicy wielu goli.

Szczęście, motywacja przeciwnika, kreatywna taktyka obmyślona przez dobrego trenera i wiele innych czynników odgrywa rolę. Zwyczajnie nie ma pewników, niezależnie od tego, jak silny jest faworyt.

2. Przecenianie słabszych od siebie

W poprzednim punkcie mówiliśmy, aby nie przeceniać faworytów, jednak równie ważne jest, aby nie przeceniać underdogów. Wielu typerów celowo stawia na słabe jednostki i oczekuje zaskakujących wyników. O ile te zwykle się pojawią, to wątpliwe jest, czy takie podejście będzie opłacalne w dłuższej perspektywie.

Jeśli faworyzowana drużyna ma wystarczającą motywację, dobrego trenera i nie ma kontuzjowanych kluczowych zawodników, jest znacznie bliżej zwycięstwa niż drużyna słabsza. Ważne jest, aby nie popadać w skrajności bez względu na to, czy mamy do czynienia z faworytami czy też nie. Powinieneś analizować każdy mecz osobno. Tylko na podstawie wyników analizy możesz podejmować trafne decyzje.

3. Pozwalanie opinii publicznej i mediom na wywieranie wpływu

Wielu obstawiających ma skłonność do bycia częścią „stada”. Bez zastanowienia przyjmują opinie innych , dziennikarzy sportowych itp. Problem polega na tym, że obstawiająca publiczność ma zazwyczaj kilka drużyn, którym nadała niemal mityczną aurę.

Powinieneś polegać głównie na własnych opiniach. Jeśli Twoje przypuszczenia są trafne, możesz zarobić niezłe pieniądze. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz artykuł jak zachowanie społeczeństwa wpływa na strategię zakładów.

4. Wybór niewłaściwego bukmachera

Niezależnie od tego, na jaki sport stawiasz wybór odpowiedniego bukmachera jest kluczowy. Różni bukmacherzy mają różne kursy, a Ty na pewno chcesz obstawiać z najlepszymi możliwymi. W związku z tym idealnym rozwiązaniem jest również założenie konta użytkownika u kilku – w takim przypadku zawsze będziesz mógł ocenić, który bukmacher oferuje najlepsze kursy na dany mecz i u niego postawić zakład.

5. Oczekiwanie na eksplozję ofensywy

W piłce nożnej zazwyczaj strzela się mniej bramek niż w innych sportach. Ten fakt jest spotęgowany przez fakt, że w dużym turnieju drużyny praktycznie „grają o wszystko” przez cały czas. Z pewnością byłoby nierozsądne spieszyć się z atakiem. W wyniku tych okoliczności w wielu meczach padną tylko 2 bramki – zgodnie z historycznymi statystykami, w MŚ i EURU opłaca się stawiać na under.

Nawet mecze pomiędzy faworytami a wielkimi faworytami często kończą się wyrównanym wynikiem, czego nie zmieniają ofensywne gwiazdy danej drużyny. Musisz po prostu przyzwyczaić się do tego, że przez większość czasu nie zobaczysz żadnych bramek.

Kamil

Od 2002 roku interesuje się zakładami bukmacherskimi. Wtedy właśnie postawiłem swój pierwszy kupon u naziemnego bukmachera. Zainteresowanie trwa do dziś dzień i obejmuje takie zagadnienia jak statystyki, prawdopodobieństwa, różnice w dyscyplinach sportu, wpływ czynników na wyniki meczów, jak również poszukiwanie błędów w kursach bukmacherskich.

AKTUALNE POSTY